Seriál LYŽUJ LESY vyvrcholil na Božím Daru. Celkově přilákal téměř 1 200 dětí

Seriál LYŽUJ LESY vyvrcholil na Božím Daru. Celkově přilákal téměř 1 200 dětí

8. 3. 2019 Nezařazené 0

Druhý ročník seriálu LYŽUJ LESY uzavřel přeložený závod na Božím Daru. V areálu Jahodová louka soutěžilo při účasti legendárního Lukáše Bauera na 160 žáků základních škol. Celkem se šesti náborových závodů ve třech měsících zúčastnilo téměř 1 200 mladých běžců na lyžích.

V areálu Jahodová louka na Božím Daru byla ve středu 6. března napsána poslední část druhého ročníku náborového seriálu v běžeckém lyžování LYŽUJ LESY. Na druhý pokus už nic nebránilo tomu, aby své síly změřilo celkem 160 žáků základních škol z celého karlovarského kraje. Pořadatelé z LK Slovan Karlovy Vary připravili pro závodníky kvalitní tratě na 500, 1 000 a 1 500 metrů s až třinácti různými disciplínami jako slalom, jízda pozpátku, podjíždění bran nebo překračování a podlézání.

„Trenéři si s přípravou tratí opravdu vyhráli a na Jahodovce připravili velmi zábavnou trať, která hravou formou přiblížila krásy a nástrahy běžeckého lyžování. Tolik překážek jako na Božáku nebylo k vidění na žádném jiném závodu celého seriálu,“ uvedl hlavní koordinátor projektu Jan Šmíd. „Největší úspěch měly především u diváků šlapačky a skok přes sněhový příkop,“ dodal pobaveně.

Mladí závodníci znovu hojně využili možnost půjčit si lyžařské vybavení, před samotným závodem nechyběla tradiční rozcvička a následně si projeli trať. Těm nejlepším v jednotlivých kategoriích pak předával ceny ambasador závodu a medailista z olympijských her i mistrovství světa Lukáš Bauer společně s šéftrenérem mládeže Miroslavem Petráskem a zástupcem společnosti Lesy ČR Jiřím Vojtěchem.

„Závod se mi velmi líbil, protože byl s řadou technických překážek postavených tak, aby to všichni zvládli a pobavili se. Já jsem nejvíc koukal tady u skoku. Samozřejmě tam bylo pár pádů, ale to k tomu patří,“ popisoval s úsměvem Bauer. „Bylo vidět, jak se to dětem líbilo. Nejenom to, že nemusí do školy, ale že si ten den na lyžích užily. Z mého pohledu to byla super akce. I z dlouhodobého hlediska to má smysl a dobrý ohlas,“ dodal.

S posledním závodem v tomto ročníku byl velmi spokojený i zástupce ředitele krajského ředitelství Lesy ČR Jiří Vojtěch. „Po organizační stránce byl závod perfektně zvládnutý včetně zaměření závodu na obratnostní disciplíny. Akce není zaměřena na vrcholové a trénované děti, ale především na zájmové skupiny a děti bez větších zkušeností s lyžováním. Jsem přesvědčený, že spolupráce podniku Lesy ČR by měla na této akci pokračovat, myslím, že to je správná věc,“ uvedl.

Druhý ročník seriálu LYŽUJ LESY, který byl oproti tomu prvnímu rozšířený o dva podniky, odstartoval 10. ledna ve Vimperku a za dva měsíce postupně doputoval až ke své poslední zastávce na Božím Daru. Celkem se šesti závodů zúčastnilo 1 173 dětí, z toho více než polovina těch, kteří s běžeckým lyžováním doposud neměly větší zkušenosti a nejsou registrováni v žádném klubu. Každý závod měl přitom ambasadora z řad hvězdných bývalých reprezentantů, kromě Bauera přišli děti podpořit například Květa Jeriová-Pecková, Martin Jakš nebo Dušan Kožíšek.

„Ukázat krásy běhu na lyžích dětem, které doposud neměly tu příležitost, nebo s tímto sportem teprve začínají, je hlavním cílem celého projektu. Myslím, že zájem ze strany žáků základních škol v průběhu celého ročníku, jasně ukázal, že má jednoznačně smysl v něm pokračovat,“ uvedl sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher. „Jsem rád, že nám s propagací našeho sportu aktivně pomáhají i bývalí závodníci. Právě oni jsou pro děti těmi největšími idoly, které je mohou přimět začít s běžeckým lyžováním. Pevně věřím, že si v příští sezoně užije závody LYŽUJ LESY ještě více mladých běžkařů,“ dodal.

Veškeré výsledky, fotky a videa ze všech závodů druhého ročníku LYŽUJ LESY najdete na www.lyzujlesy.cz