Jilemnice poprvé hostila LYŽUJ LESY. Před zraky Jeriové-Peckové závodilo téměř 250 dětí

Jilemnice poprvé hostila LYŽUJ LESY. Před zraky Jeriové-Peckové závodilo téměř 250 dětí

7. 2. 2019 Nezařazené 0

Seriál pro žáky základních škol LYŽUJ LESY se premiérově představil v Jilemnici. Tamní nejstarší lyžařský oddíl na našem území v roli pořadatele připravil pro hojný počet mladých účastníků perfektní podmínky pro obratnostní závod. Ve všesportovním areálu Hraběnka si přijelo zazávodit téměř 250 dětí, které potěšila také přítomnost ambasadorky a legendární závodnice Květy Jeriové-Peckové.

Do Jilemnice v úterý přijeli poměřit síly žáci základních škol z celých Krkonoš – Harrachova, Vrchlabí, Špindlerova Mlýna, Studence, Benecka, Rudníku, Jilemnice – ale také z několika přespolních škol, například z Klášterce nad Orlicí. Pro celkem 243 mladých závodníků připravil domácí klub ČKS Ski Jilemnice zajímavou a poměrně náročnou trať. Ještě před závodem využilo množství dětí možnost vypůjčení lyžařské výbavy a odborné přípravy lyží.  

„Jsme rádi, že se do Jilemnice podařilo přilákat velký počet neregistrovaných závodníků. U většiny závodů seriálu LYŽUJ LESY bývá poměr registrovaných a neregistrovaných přibližně půl na půl. Tady z celkových 243 účastníků bylo hned 160 takových dětí, které s běžeckým lyžováním doposud neměly žádné větší zkušenosti. A ukázat krásy běhu na lyžích dětem, které doposud neměly tu příležitost, je hlavním cílem celého projektu,“ uvedl hlavní koordinátor seriálu LYŽUJ LESY Jan Šmíd.

Každý závod LUŽUJ LESY má svého ambasadora z řad bývalých či současných reprezentantů. Nejinak tomu bylo také v Jilemnici, kde děti osobně přišla pozdravit legendární Květa Jeriová-Pecková, trojnásobná medailistka z olympijských her, rodačka z nedaleké Zálesní Lhoty a také odchovankyně jilemnického klubu.

„Je hezké, že se dělají takové závody a že se najde i sponzor, který myslí na to, aby se děti šly hýbat. Je skvělé, že si organizátoři uvědomili, že na lyžích je nejen potřeba umět lyžovat v krásné vyfrézované stopě, a že se děti naučí zdolávat různé disciplíny. Ty je naučí odšlapovat, zdolávat překážky, naučí se nové dovednosti a poté si v terénu v horách dokáží mnohem lépe poradit,“ řekla Jeriová-Pecková. „Byly to krásné závody, moc jsem si to užila a mohu tuto akci jedině doporučit,“ dodala slavná bývalá reprezentantka.

Na závodu byl osobně přítomen i další olympijský medailista a bývalý dlouholetý předseda ČKS Ski Jilemnice Stanislav Henych. „Mně osobně se tento projekt velmi líbí, protože to je podpora školního lyžování. Tato akce nám umožňuje uspořádat oblastní náborový závod pro školy. Tím od základu zlepšujeme sportování a rozvoj lyžování na školách,“ řekl Henych. „Najednou se objeví nové děti, které nikdy nezávodily, a ty mají možnost získat medaili a stát na stupních vítězů. To má velký význam pro rozvoj běžeckého lyžování a obecně pro podporu sportu jako takového,“ dodal.

Během slavnostního vyhlášení společně s Květou Jeriovou-Peckovou předávala ceny Šárka Halamová, zástupkyně krajského ředitele státního podniku Lesy ČR, jenž je hlavním partnerem seriálu. Pro vítěze jednotlivých kategorií byly kromě hodnotných cen a diplomů připraveny také stylové dřevěné medaile. Mladé závodníky navíc na stupně vítězů doprovodily fanfáry v podání trubačů z Lesů ČR.

Seriál LYŽUJ LESY se z Krkonoš přesune na Vysočinu. Pátý podnik letošního druhého ročníku je na programu v úterý 12. února v Novém Městě na Moravě. Patronem příštího závodu bude bývalý reprezentant Jiří Ročárek.